kompleksowe usługi pogrzebowe wrocław
Mogą mieć Państwo pewność, że w Zakładzie Pogrzebowym Figiel „HELFA” zawsze przestrzegamy zasad prawidłowego postępowania ze Zmarłymi. Osoby Zmarłe przewożone są przez selektywnie dobrany i doświadczony personel, za pomocą karawanów posiadających pozytywną opinię Sanepidu i spełniających wszystkie warunki wymagane przez prawo. Przygotowaniem Osób Zmarłych do pochówku zajmuje się nasz wykwalifikowany personel w specjalistycznym pomieszczeniu. Nasz zakład pogrzebowy korzysta wyłącznie z profesjonalnych środków chemicznych do toalety pośmiertnej, dezynfekcji i mycia pomieszczeń, sprzętu pogrzebowego, samochodów oraz higieny pracowników.
Skontaktuj się z nami 24h: tel. kom. +48 605 964 664.

Ostatnią Drogę Twoich Najbliższych uczynimy Godną i pełną Dostojeństwa.
Nasze Usługi

Savoir vivre na pogrzebie

pogrzeb

Pogrzeb jest niezwykle przykrą uroczystością. Ma on być godnym pożegnaniem zmarłej osoby. Serca członków najbliższej rodziny zmarłego są jednak rozrywane przez żal i smutek, przez co bardzo wrażliwe na wszelkie nieuprzejmości w tym dniu. Ceremonia pogrzebowa, jak każda inna uroczystość, rządzi się swoimi prawami i wymaga od uczestników znajomości podstawowych zasada savoir vivre.

Szarfa na wieńcu a kondolencje

Wiele osób myli napis na szarfie z kondolencjami. Kondolencje to wyrazy współczucia, które przekazujemy rodzinie zmarłego. Wraz z nimi możemy zaoferować rodzinie zmarłego swoją pomoc organizacji życia na nowo lub po prostu towarzystwo, gdy członkowie rodziny będą go potrzebowali. Napis na szarfie to z kolei ostatnie słowa kierowane do zmarłego. Przeważnie jest to krótki napis w stylu „ostatnie pożegnanie”, „ukochanemu wujkowi” na pierwszej części szarfy. Na drugiej tradycyjnie podpisuje się osoba, od której wręczany jest wieniec: „Dzieci”, „Pracownicy firmy X” lub po prostu nazwisko całej rodziny.

Strój

Wbrew obiegowej opinii udział w pogrzebie nie wymaga czarnego stroju. Czarny ubiór obowiązuje tylko najbliższą rodzinę zmarłego. Pozostali żałobnicy muszą wyglądać po prostu schludnie i elegancko. Wskazane są oczywiście spokojne i stonowane kolory.

Oprawa muzyczna

Niektórzy uczestnicy pogrzebów wpadają na pomysł, by po raz ostatni puścić zmarłemu jego ulubioną piosenkę. Jednak taki pomysł powinien być ustalony przede wszystkim z najbliższą rodziną zmarłego. Czasami rodzina sama decyduje się na zorganizowanie oprawy muzycznej podczas ceremonii i zatrudnia skrzypka w tym dniu.

Śmiech

Opowiadanie dowcipów jest oczywiście bardzo źle widziane na ceremonii. Jednak jeśli rodzina sama zachęca do wspominania anegdot związanych ze zmarłym, wspólny śmiech może nieco rozluźnić atmosferę i ulżyć rodzinie pogrążonej w żałobie. Wybierając się na pogrzeb warto więc przypomnieć sobie i mieć w zanadrzu jakąś ciekawą i lekka historię związaną ze zmarłym. Należy pamiętać podstawową zasadę, że o zmarłym mówi się albo dobrze, albo wcale.

Skontaktuj się z nami 24h

tel. kom. +48 605 964 664
tel. 71 342 59 79

Strona główna O nas Kontakt

Nasze zakłady pogrzebowe:

WROCŁAW
ul. Traugutta 62
tel. kom. 509 948 134
tel. 71 342 59 79
OŁAWA
ul. Ks. Kutrowskiego 8
tel. 71 30 32 721
tel. kom. 605 964 664