kompleksowe usługi pogrzebowe wrocław
Mogą mieć Państwo pewność, że w Zakładzie Pogrzebowym Figiel „HELFA” zawsze przestrzegamy zasad prawidłowego postępowania ze Zmarłymi. Osoby Zmarłe przewożone są przez selektywnie dobrany i doświadczony personel, za pomocą karawanów posiadających pozytywną opinię Sanepidu i spełniających wszystkie warunki wymagane przez prawo. Przygotowaniem Osób Zmarłych do pochówku zajmuje się nasz wykwalifikowany personel w specjalistycznym pomieszczeniu. Nasz zakład pogrzebowy korzysta wyłącznie z profesjonalnych środków chemicznych do toalety pośmiertnej, dezynfekcji i mycia pomieszczeń, sprzętu pogrzebowego, samochodów oraz higieny pracowników.
Skontaktuj się z nami 24h: tel. kom. +48 605 964 664.

Ostatnią Drogę Twoich Najbliższych uczynimy Godną i pełną Dostojeństwa.
Nasze Usługi

Savoir vivre na pogrzebie

Pogrzeb jest niezwykle przykrą uroczystością. Ma on być godnym pożegnaniem zmarłej osoby. Serca członków najbliższej rodziny zmarłego są jednak rozrywane przez żal i smutek, przez co bardzo wrażliwe na wszelkie nieuprzejmości w tym dniu. Ceremonia pogrzebowa, jak każda inna uroczystość, rządzi się swoimi prawami i wymaga od uczestników znajomości podstawowych zasada savoir vivre.

Szarfa na wieńcu a kondolencje

Wiele osób myli napis na szarfie z kondolencjami. Kondolencje to wyrazy współczucia, które przekazujemy rodzinie zmarłego. Wraz z nimi możemy zaoferować rodzinie zmarłego swoją pomoc organizacji życia na nowo lub po prostu towarzystwo, gdy członkowie rodziny będą go potrzebowali. Napis na szarfie to z kolei ostatnie słowa kierowane do zmarłego. Przeważnie jest to krótki napis w stylu „ostatnie pożegnanie”, „ukochanemu wujkowi” na pierwszej części szarfy. Na drugiej tradycyjnie podpisuje się osoba, od której wręczany jest wieniec: „Dzieci”, „Pracownicy firmy X” lub po prostu nazwisko całej rodziny.

Strój

Wbrew obiegowej opinii udział w pogrzebie nie wymaga czarnego stroju. Czarny ubiór obowiązuje tylko najbliższą rodzinę zmarłego. Pozostali żałobnicy muszą wyglądać po prostu schludnie i elegancko. Wskazane są oczywiście spokojne i stonowane kolory.

Oprawa muzyczna

Niektórzy uczestnicy pogrzebów wpadają na pomysł, by po raz ostatni puścić zmarłemu jego ulubioną piosenkę. Jednak taki pomysł powinien być ustalony przede wszystkim z najbliższą rodziną zmarłego. Czasami rodzina sama decyduje się na zorganizowanie oprawy muzycznej podczas ceremonii i zatrudnia skrzypka w tym dniu.

Śmiech

Opowiadanie dowcipów jest oczywiście bardzo źle widziane na ceremonii. Jednak jeśli rodzina sama zachęca do wspominania anegdot związanych ze zmarłym, wspólny śmiech może nieco rozluźnić atmosferę i ulżyć rodzinie pogrążonej w żałobie. Wybierając się na pogrzeb warto więc przypomnieć sobie i mieć w zanadrzu jakąś ciekawą i lekka historię związaną ze zmarłym. Należy pamiętać podstawową zasadę, że o zmarłym mówi się albo dobrze, albo wcale.

Skontaktuj się z nami 24h

tel. kom. +48 605 964 664
tel. 71 342 59 79

Strona główna O nas Kontakt

Nasze zakłady pogrzebowe:

WROCŁAW
ul. Traugutta 62
tel. kom. 509 948 134
tel. 71 342 59 79
OŁAWA
ul. Ks. Kutrowskiego 8
tel. 71 30 32 721
tel. kom. 605 964 664