kompleksowe usługi pogrzebowe wrocław
Mogą mieć Państwo pewność, że w Zakładzie Pogrzebowym Figiel „HELFA” zawsze przestrzegamy zasad prawidłowego postępowania ze Zmarłymi. Osoby Zmarłe przewożone są przez selektywnie dobrany i doświadczony personel, za pomocą karawanów posiadających pozytywną opinię Sanepidu i spełniających wszystkie warunki wymagane przez prawo. Przygotowaniem Osób Zmarłych do pochówku zajmuje się nasz wykwalifikowany personel w specjalistycznym pomieszczeniu. Nasz zakład pogrzebowy korzysta wyłącznie z profesjonalnych środków chemicznych do toalety pośmiertnej, dezynfekcji i mycia pomieszczeń, sprzętu pogrzebowego, samochodów oraz higieny pracowników.
Skontaktuj się z nami 24h: tel. kom. +48 605 964 664.

Ostatnią Drogę Twoich Najbliższych uczynimy Godną i pełną Dostojeństwa.
Nasze Usługi

Jak przygotowuje się klepsydry?

klepsydra

Klepsydry to krótkie nekrologi w postaci afiszy, które wiesza się w okolicy miejsca zamieszkania zmarłego, w kościele, do którego uczęszczał, a także innych miejscach, z którymi był związany. Mają za zadanie poinformować jego dalszych znajomych o śmierci, a także wskazać czytającym, kiedy i gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa.

Co powinno znaleźć się na klepsydrze?

Klepsydry mają różne wzory i ozdobniki. Jednak tradycją jest, że są wydrukowane czarnym tuszem kolorem na białym papierze. Klepsydra powinna zaczynać się od informacji o dacie śmierci danej osoby. Zwyczajowo umieszcza się też tu informację, ile zmarły miał lat. Imię i nazwisko zmarłego powinny być najbardziej czytelną częścią klepsydry, napisaną największą czcionką. Poniżej imienia i nazwiska powinna znaleźć się informacja o miejscu, dacie i godzinie ceremonii pogrzebowej. Jeśli rodzina sobie tego życzy, można również podać miejsce pochówku. Jeśli rodzina wolałaby, by nie pojawiali się na tej przykrej uroczystości dalsi znajomi, nie musi podawać tej wiadomości. Na końcu klepsydry powinna znaleźć się informacja, kto powiadamia o śmierci. Osoby nie musza być wymienione z imienia i nazwiska, wystarczy krótkie „Rodzina”, lub „Żona i Synowie”.

Jak wydrukować klepsydrę?

Stworzenie klepsydry nie wymaga zaawansowanej znajomości komputera, można ją bardzo prosto stworzyć samemu. Jednak dla starszych osób może być ona problemem. Zwyczajowo przygotowanie klepsydr jest oferowane przez firmy świadczące usługi pogrzebowe. Mają one swoje gotowe szablony, które wystarczy tylko uzupełnić danymi. Oczywiście klepsydra jest redagowana w porozumieniu z rodziną i to ona decyduje, jakie informacje mają się na niej znaleźć. W gestii rodziny jest również rozwieszenie klepsydr w miejscach, w których bliski mógł mieć znajomych. Wieszając klepsydrę zawsze wypada zapytać właściciela lub zarządcy danego budynku czy możemy to zrobić. W wielu miejscach będziemy poproszeni o powieszenie klepsydry w miejscu do tego dedykowanym, po pierwsze – by nie niszczyć elewacji lub ścian budynku i po drugie – by klepsydra była zauważona przez jak największą liczbę osób.

Skontaktuj się z nami 24h

tel. kom. +48 605 964 664
tel. 71 342 59 79

Strona główna O nas Kontakt

Nasze zakłady pogrzebowe:

WROCŁAW
ul. Traugutta 62
tel. kom. 509 948 134
tel. 71 342 59 79
OŁAWA
ul. Ks. Kutrowskiego 8
tel. 71 30 32 721
tel. kom. 605 964 664