kompleksowe usługi pogrzebowe wrocław
Mogą mieć Państwo pewność, że w Zakładzie Pogrzebowym Figiel „HELFA” zawsze przestrzegamy zasad prawidłowego postępowania ze Zmarłymi. Osoby Zmarłe przewożone są przez selektywnie dobrany i doświadczony personel, za pomocą karawanów posiadających pozytywną opinię Sanepidu i spełniających wszystkie warunki wymagane przez prawo. Przygotowaniem Osób Zmarłych do pochówku zajmuje się nasz wykwalifikowany personel w specjalistycznym pomieszczeniu. Nasz zakład pogrzebowy korzysta wyłącznie z profesjonalnych środków chemicznych do toalety pośmiertnej, dezynfekcji i mycia pomieszczeń, sprzętu pogrzebowego, samochodów oraz higieny pracowników.
Skontaktuj się z nami 24h: tel. kom. +48 605 964 664.

Ostatnią Drogę Twoich Najbliższych uczynimy Godną i pełną Dostojeństwa.
Nasze Usługi

Kwiaty na pogrzebie

kwiaty

Kwiaty na pogrzebie są formą wyrażenia szacunku dla zmarłego i pożegnania go. Przeważnie przebierają formę wieńców, półwieńców, wiązanek, jednak coraz częściej zdarza się, że przyjaciele składają na grobie skromne, pojedyncze kwiaty. Czy są jakieś zasady dotyczące doboru kwiatów na uroczystość ostatniego pożegnania?

Jakie kwiaty wybrać?

Na szczęście etykieta nie zabrania złożenia jakiegoś gatunku kwiatu na grobie zmarłego. Tradycyjnie wieńce powinny być w stonowanych kolorach, zarówno jeśli chodzi o same kwiaty, jak i dekoracje w postaci szarf czy wstążek. Przeważnie używa się kwiatów białych lub czerwonych. Jeśli chodzi o najczęściej spotykane gatunki są to lilie, kalie, gerbery i goździki. Jeśli jednak zmarły miał swój ulubiony gatunek kwiatów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie je złożyć na grobie. Gdy mamy wątpliwości, zawsze możemy poradzić się kwiaciarki, lub zamówić wieniec przez zakład pogrzebowy, z którego usług korzystamy. Jeśli chodzi o samą kompozycję i kolorystykę wieńca, najczęściej kwiaciarze pytają o płeć i wiek zmarłego. Wtedy starają się stworzyć wieniec tak, by jak najbardziej pasował do osoby wybierającej się w ostatnią drogę.

Szarfy

Na wieńcach tradycyjnie umieszcza się szarfę,  na której powinny znaleźć się krótkie słowa pożegnania od osób składających dany wieniec. Oczywiście nie jest ona obowiązkowa, wystarczy powiedzieć kwiaciarzowi, aby przy przygotowaniu kompozycji nie brał szarfy pod uwagę. Szarfa z reguły nie jest długa, dlatego też słowa pożegnania nie powinny być zbyt wylewne. Przeważnie na jednej części szarfy znajduje się zwrot, jakim bliscy zwracali się do zmarłego, a na drugiej to, kim dla niej byli. Przykładowy napis może więc wyglądać tak:

„Kochanej mamie i żonie, syn Tomasz i mąż Rafał”

„Ostatnie pożegnanie Ani, współpracownicy z firmy ABC”

Zamawiając wieniec warto poradzić się kwiaciarki lub pracownika zakładu pogrzebowego, jak powinien wyglądać napis na szarfie. Na pewno pomogą nam poprawnie i krótko ująć słowa pożegnania.

Skontaktuj się z nami 24h

tel. kom. +48 605 964 664
tel. 71 342 59 79

Strona główna O nas Kontakt

Nasze zakłady pogrzebowe:

WROCŁAW
ul. Traugutta 62
tel. kom. 509 948 134
tel. 71 342 59 79
OŁAWA
ul. Ks. Kutrowskiego 8
tel. 71 30 32 721
tel. kom. 605 964 664