kompleksowe usługi pogrzebowe wrocław
Mogą mieć Państwo pewność, że w Zakładzie Pogrzebowym Figiel „HELFA” zawsze przestrzegamy zasad prawidłowego postępowania ze Zmarłymi. Osoby Zmarłe przewożone są przez selektywnie dobrany i doświadczony personel, za pomocą karawanów posiadających pozytywną opinię Sanepidu i spełniających wszystkie warunki wymagane przez prawo. Przygotowaniem Osób Zmarłych do pochówku zajmuje się nasz wykwalifikowany personel w specjalistycznym pomieszczeniu. Nasz zakład pogrzebowy korzysta wyłącznie z profesjonalnych środków chemicznych do toalety pośmiertnej, dezynfekcji i mycia pomieszczeń, sprzętu pogrzebowego, samochodów oraz higieny pracowników.
Skontaktuj się z nami 24h: tel. kom. +48 605 964 664.

Ostatnią Drogę Twoich Najbliższych uczynimy Godną i pełną Dostojeństwa.
Nasze Usługi

Zorganizowanie ceremonii pogrzebowej jest bardzo nieprzyjemnym obowiązkiem, który jednak trzeba wykonać. Na szczęście w obecnych czasach profesjonalne zakłady pogrzebowe oferują kompleksowe usługi, dzięki którym rodzina zmarłego jest chociaż trochę odciążona z tych smutnych chwilach. Jednym z obowiązków rodziny jest przygotowanie tabliczki, która będzie przytwierdzona do krzyża. To zadanie musi wykonać ona we współpracy z domem pogrzebowym.

Informacje na tabliczce

Tabliczka na krzyżu musi zawierać kilka informacji dotyczących osoby pod nim pochowanej. Oczywiście musi zaleźć się na niej imię i nazwisko zmarłego. W wypadku pochowku wybitnych naukowców lub oficerów służb mundurowych czasami przed imieniem rodzina dodaje tytuł naukowy lub stopień. Imię i nazwisko powinny być najbardziej widoczne na całej tabliczce. Osobie szukającej grobu naszego bliskiego łatwiej będzie go znaleźć. Na tabliczce powinna się znaleźć także data śmierci bliskiego. Poza tym umieszcza się na niej datę jego urodzenia lub liczbę lat, których dożył. Jednak data urodzenia ma więcej zwolenników. Szybko nakreśla, bez zbędnego obliczania, w jakich czasach urodził się nasz bliski.

Estetyka tabliczki

Tabliczka przede wszystkim powinna być zrobiona z mocnego materiału, odpornego na działanie różnych warunków atmosferycznych. Nie może zbyt szybko zardzewieć, ani dać się wygiąć przez wichury. Tabliczki mogą mieć różne kształty. Wybór kształtu zależy od rodziny zmarłego. Przeważnie są to zwykłe prostokąty, owale lub kształt przypominający herb. Poza informacjami o zmarłym na tabliczce może znaleźć się jakaś dyskretna grafika. O umieszczeniu grafiki również muszą zadecydować bliscy. Zdarzają się oczywiście zamówienia tabliczek odbiegające od przyjętych standardów. W takim wypadku osoby organizujące pogrzeb muszą ustalić z zakładem pogrzebowym, czy podejmie się on wykonania oryginalnej tabliczki, czy będą musiały zlecić jej zrobienie gdzieś indziej. Tabliczka powinna mieć też otwory lub uchwyty umożliwiające umieszczenie jej na krzyżu.

Klepsydry to krótkie nekrologi w postaci afiszy, które wiesza się w okolicy miejsca zamieszkania zmarłego, w kościele, do którego uczęszczał, a także innych miejscach, z którymi był związany. Mają za zadanie poinformować jego dalszych znajomych o śmierci, a także wskazać czytającym, kiedy i gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa.

Co powinno znaleźć się na klepsydrze?

Klepsydry mają różne wzory i ozdobniki. Jednak tradycją jest, że są wydrukowane czarnym tuszem kolorem na białym papierze. Klepsydra powinna zaczynać się od informacji o dacie śmierci danej osoby. Zwyczajowo umieszcza się też tu informację, ile zmarły miał lat. Imię i nazwisko zmarłego powinny być najbardziej czytelną częścią klepsydry, napisaną największą czcionką. Poniżej imienia i nazwiska powinna znaleźć się informacja o miejscu, dacie i godzinie ceremonii pogrzebowej. Jeśli rodzina sobie tego życzy, można również podać miejsce pochówku. Jeśli rodzina wolałaby, by nie pojawiali się na tej przykrej uroczystości dalsi znajomi, nie musi podawać tej wiadomości. Na końcu klepsydry powinna znaleźć się informacja, kto powiadamia o śmierci. Osoby nie musza być wymienione z imienia i nazwiska, wystarczy krótkie „Rodzina”, lub „Żona i Synowie”.

Jak wydrukować klepsydrę?

Stworzenie klepsydry nie wymaga zaawansowanej znajomości komputera, można ją bardzo prosto stworzyć samemu. Jednak dla starszych osób może być ona problemem. Zwyczajowo przygotowanie klepsydr jest oferowane przez firmy świadczące usługi pogrzebowe. Mają one swoje gotowe szablony, które wystarczy tylko uzupełnić danymi. Oczywiście klepsydra jest redagowana w porozumieniu z rodziną i to ona decyduje, jakie informacje mają się na niej znaleźć. W gestii rodziny jest również rozwieszenie klepsydr w miejscach, w których bliski mógł mieć znajomych. Wieszając klepsydrę zawsze wypada zapytać właściciela lub zarządcy danego budynku czy możemy to zrobić. W wielu miejscach będziemy poproszeni o powieszenie klepsydry w miejscu do tego dedykowanym, po pierwsze – by nie niszczyć elewacji lub ścian budynku i po drugie – by klepsydra była zauważona przez jak największą liczbę osób.

Pogrzeb jest niezwykle przykrą uroczystością. Ma on być godnym pożegnaniem zmarłej osoby. Serca członków najbliższej rodziny zmarłego są jednak rozrywane przez żal i smutek, przez co bardzo wrażliwe na wszelkie nieuprzejmości w tym dniu. Ceremonia pogrzebowa, jak każda inna uroczystość, rządzi się swoimi prawami i wymaga od uczestników znajomości podstawowych zasada savoir vivre.

Szarfa na wieńcu a kondolencje

Wiele osób myli napis na szarfie z kondolencjami. Kondolencje to wyrazy współczucia, które przekazujemy rodzinie zmarłego. Wraz z nimi możemy zaoferować rodzinie zmarłego swoją pomoc organizacji życia na nowo lub po prostu towarzystwo, gdy członkowie rodziny będą go potrzebowali. Napis na szarfie to z kolei ostatnie słowa kierowane do zmarłego. Przeważnie jest to krótki napis w stylu „ostatnie pożegnanie”, „ukochanemu wujkowi” na pierwszej części szarfy. Na drugiej tradycyjnie podpisuje się osoba, od której wręczany jest wieniec: „Dzieci”, „Pracownicy firmy X” lub po prostu nazwisko całej rodziny.

Strój

Wbrew obiegowej opinii udział w pogrzebie nie wymaga czarnego stroju. Czarny ubiór obowiązuje tylko najbliższą rodzinę zmarłego. Pozostali żałobnicy muszą wyglądać po prostu schludnie i elegancko. Wskazane są oczywiście spokojne i stonowane kolory.

Oprawa muzyczna

Niektórzy uczestnicy pogrzebów wpadają na pomysł, by po raz ostatni puścić zmarłemu jego ulubioną piosenkę. Jednak taki pomysł powinien być ustalony przede wszystkim z najbliższą rodziną zmarłego. Czasami rodzina sama decyduje się na zorganizowanie oprawy muzycznej podczas ceremonii i zatrudnia skrzypka w tym dniu.

Śmiech

Opowiadanie dowcipów jest oczywiście bardzo źle widziane na ceremonii. Jednak jeśli rodzina sama zachęca do wspominania anegdot związanych ze zmarłym, wspólny śmiech może nieco rozluźnić atmosferę i ulżyć rodzinie pogrążonej w żałobie. Wybierając się na pogrzeb warto więc przypomnieć sobie i mieć w zanadrzu jakąś ciekawą i lekka historię związaną ze zmarłym. Należy pamiętać podstawową zasadę, że o zmarłym mówi się albo dobrze, albo wcale.

Śmierć bliskiej osoby jest dla jej rodziny wielką tragedią. Mimo całego bólu i żalu, rodzina musi zająć się zorganizowaniem pogrzebu. Na głowie ma wiele aspektów tego przedsięwzięcia i przeważnie korzysta z kompleksowych usług dobrego zakładu pogrzebowego. Jednak nawet przy wsparciu zakładu musi podjąć wiele decyzji dotyczących ostatniej drogi zmarłego. Jedną z nich jest to, w czym zostanie on pochowany.

Odzież zmarłego

Wiele rodzin decyduje się na dostarczenie do zakładu pogrzebowego odzieży należącej do zmarłego. Przyjmuje się, że zmarłych chowa się w klasycznym, eleganckim stroju. Panów – w garniturach, a panie – w garsonkach. Jednak wbrew pozorom nie muszą być one czarne. Ubiór musi być schludny i dostojny, w stonowanych kolorach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie pochowanie zmarłego w innym stroju, jeśli życzył sobie tego za życia. Pracowników służb czasami rodzina decyduje się pochować w mundurze, młode osoby często są składane do trumny w mniej zobowiązującym stroju niż garnitur.

Odzież zakupiona w zakładzie pogrzebowym

Każdy dobry zakład pogrzebowy ma swoim asortymencie szeroki wybór odzieży dla zmarłych. Jeśli rodzina z jakiegoś powodu nie chce sama dostarczyć ubrania, może wybrać coś ze strojów zakładu. Zakłady pogrzebowe oczywiście oferują ubrania w różnych rozmiarach. Zazwyczaj poza garsonkami, garniturami czy koszulami w ofercie można znaleźć tez obuwie i bieliznę. Gdy bliscy nie wiedzą, w czym zmarły powinien być pochowany, często zdają się na opinię pracowników zakładu, którzy mają duże doświadczenie w tej kwestii i są w stanie doradzić odpowiedni strój na podstawie kilku opowieści o zmarłym. Wybór odzieży z oferty zakładu pogrzebowego często jest niezbędny. Zdarza się tak, gdy pogrzeb ma obyć się w krótkim czasie, a rodzina nie ma czasu na przeglądanie garderoby zmarłego i dowożenie ubrań do zakładu. Wybór ubrań z oferty zakładu jest też mniej bolesny dla rodziny niż przebywanie w domu zmarłego i kontakt z jego rzeczami osobistymi. Czasami bliscy są w stanie uporządkować je dopiero jakiś czas po pogodzeniu się ze stratą.

Transport zwłok jest bardzo delikatną kwestią i rzadko poruszanym zagadnieniem. Wiele osób nie szuka wiedzy na ten temat, dopóki sytuacja życiowa ich do tego nie zmusi. Warto wiedzieć, że przewóz zmarłych jest usługą oferowaną przez większość zakładów pogrzebowych. Najlepsze z nich oferują wręcz  transport międzynarodowy. Jeśli więc kiedykolwiek w życiu przyjdzie nam przygotować bliskiej osobie ostatnią podróż, warto wiedzieć o tej usłudze kilka faktów.

Śmierć w kraju

Sytuacja, gdy bliska osoba umiera w granicach Polski jest nieco łatwiejsza do opanowania dla zakładu pogrzebowego, chociaż nie mniej bolesna dla rodziny. Większość dobrych zakładów pogrzebowych oferuje całodobowy przewóz zmarłych. Gdy bliska osoba umiera w domu, rodzina może więc zadzwonić do zakładu, by po ciało zgłosili się pracownicy, którzy przechowają je w zakładzie pogrzebowym aż do dokonania kolejnych ustaleń związanych z pogrzebem i oczywiście samego pogrzebu. Zakłady pogrzebowe dysponują specjalnie przystosowanymi do transportu zwłok samochodami, które zapewnią zmarłemu godną podróż. Pracownicy zakładu są w stanie dzięki nim przewieźć ciało nie tylko z okolicy swojego zakładu, ale również z odległych zakątków Polski. Pracownicy zakładu zaniosą ciało do pojazdu, a podczas pogrzebu zniosą i ułożą trumnę w ziemi.

Śmierć za granicą

Jedną z kwestii o których rzadko się rozmawia jest też przypadek, gdy bliska osoba umiera za granicą. W tym wypadku najczęściej rodzina życzy sobie, aby ciało wróciło do Polski i aby w kraju odbył się pogrzeb. To również zadanie dla domu pogrzebowego. Najlepsze domy pogrzebowe oferują międzynarodowy transport zwłok, rodzina musi tylko odpowiednie dokumenty i pełnomocnictwa. Domy pogrzebowe doskonale znają przepisy obowiązujące w poszczególnych krajach i zatrudniają osoby dobrze władające językami obcymi jako kierowców, by zmarły jak najszybciej wrócił do Polski, a rodzina mogła go godnie pożegnać. Usługa jest realizowana kompleksowo, aby najbliżsi mogli skupić się na żałobie, a nie na formalnościach.

Organizacja pogrzebu dla bliskiej osoby nie jest niczym przyjemnym. Rodziny jednak przeważnie chcą mieć nad tym pieczę gdyż pragną, aby ostanie pożegnanie zmarłego wypadło godnie i dostojnie. Jedną z decyzji, którą członkowie rodziny muszą podjąć, jest wybór trumny. Wiele osób zastanawia się, czym kierować się przy jej wyborze. Zakup trumny powinien opierać się nie tylko na wymiarach ciała zmarłego, ale trumna powinna również pasować do… jego charakteru za życia.

Kwestie praktyczne

Oczywiście trumna musi być dostosowana do gabarytów osoby zmarłej. Inną trumnę wybierzemy dla potężnego mężczyzny, a inną dla dziecka. Chociaż zakłady pogrzebowe oferują przeważnie wiele różnych modeli trumien, czasami okazuje się, że niezbędne jest wykonanie modelu na indywidualnie zamówienie (np. gdy zmarły był wyjątkowo otyły). Jeśli mamy wątpliwości, warto zawsze poprosić o pomoc w wyborze obsługę zakładu.

Co wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli trumien. Starsze osoby często życzą sobie być pochowane w „solidnej” trumnie, z twardego drewna. Dlatego często rodziny dla staruszków wybierają trumny z dębu, buku albo jesionu, do tego bogato zdobione. Młodsi ludzie za życia często deklarują, że jest im wszystko jedno jak zostaną pochowani, byleby rodzina nie ponosiła na ceremonię ogromnych kosztów. Tańsze trumny to te zrobione z drewna miękkiego: sosnowego, olchowego i topolowego. Dla młodszych osób rodziny przeważnie wybierają trumny „nowoczesne”, minimalistyczne, nie zdobione zbyt przesadnie. Trumny w środku wyłożone są różnymi rodzajami materiału. Na życzenie rodziny mogą być one zdobniej wykończone. Jednak trumna powinna pasować przede wszystkim do charakteru zmarłego za życia. Jeśli rodzina będzie chować starszego pana, dostojnego profesora, oczywiście powinna zdecydować się gustowną, zdobną trumnę z dębu. Z kolei jeśli zmarłym jest osoba, która w rodzinie słynęła z poczucia humoru, trumna nie powinna „przytłaczać” swoim wyglądem żegnających zmarłego osób, lecz wyglądać na taką, jaką wybrał by sam zmarły.

Kwiaty na pogrzebie są formą wyrażenia szacunku dla zmarłego i pożegnania go. Przeważnie przebierają formę wieńców, półwieńców, wiązanek, jednak coraz częściej zdarza się, że przyjaciele składają na grobie skromne, pojedyncze kwiaty. Czy są jakieś zasady dotyczące doboru kwiatów na uroczystość ostatniego pożegnania?

Jakie kwiaty wybrać?

Na szczęście etykieta nie zabrania złożenia jakiegoś gatunku kwiatu na grobie zmarłego. Tradycyjnie wieńce powinny być w stonowanych kolorach, zarówno jeśli chodzi o same kwiaty, jak i dekoracje w postaci szarf czy wstążek. Przeważnie używa się kwiatów białych lub czerwonych. Jeśli chodzi o najczęściej spotykane gatunki są to lilie, kalie, gerbery i goździki. Jeśli jednak zmarły miał swój ulubiony gatunek kwiatów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie je złożyć na grobie. Gdy mamy wątpliwości, zawsze możemy poradzić się kwiaciarki, lub zamówić wieniec przez zakład pogrzebowy, z którego usług korzystamy. Jeśli chodzi o samą kompozycję i kolorystykę wieńca, najczęściej kwiaciarze pytają o płeć i wiek zmarłego. Wtedy starają się stworzyć wieniec tak, by jak najbardziej pasował do osoby wybierającej się w ostatnią drogę.

Szarfy

Na wieńcach tradycyjnie umieszcza się szarfę,  na której powinny znaleźć się krótkie słowa pożegnania od osób składających dany wieniec. Oczywiście nie jest ona obowiązkowa, wystarczy powiedzieć kwiaciarzowi, aby przy przygotowaniu kompozycji nie brał szarfy pod uwagę. Szarfa z reguły nie jest długa, dlatego też słowa pożegnania nie powinny być zbyt wylewne. Przeważnie na jednej części szarfy znajduje się zwrot, jakim bliscy zwracali się do zmarłego, a na drugiej to, kim dla niej byli. Przykładowy napis może więc wyglądać tak:

„Kochanej mamie i żonie, syn Tomasz i mąż Rafał”

„Ostatnie pożegnanie Ani, współpracownicy z firmy ABC”

Zamawiając wieniec warto poradzić się kwiaciarki lub pracownika zakładu pogrzebowego, jak powinien wyglądać napis na szarfie. Na pewno pomogą nam poprawnie i krótko ująć słowa pożegnania.

Muzyka od zawsze towarzyszy ludziom. Już w starożytności instrumenty muzyczne były używane do podkreślania charakteru danej uroczystości i nadania jej odpowiedniej wagi. Muzyka może podkreślać radość na ślubach czy urodzinach, ale może też być godnym i pięknym sposobem na pożegnanie bliskiej osoby. Słynny marsz pogrzebowy nie musi być jedyną muzyką, jaka towarzyszy zmarłemu w ostatniej drodze.

Skrzypce i trąbka

Organizacja pogrzebu nie jest niczym łatwym ani przyjemnym. Na szczęście na rynku funkcjonuj wiele profesjonalnych zakładów pogrzebowych, które zdejmują część przykrych obowiązków z barków rodziny. Wiele z nich współpracuje z muzykami, których można wynająć na ceremonię. Rodziny zmarłych najchętniej zatrudniają skrzypków i trębaczy. Instrumenty, na których grają, są małe, a dzięki temu mobilne. Muzyk może więc towarzyszyć żałobnikom nie tylko w kościele, sali przedpogrzebowej, ale również na cmentarzu. Oba instrumenty cechują się również specyficznym brzmieniem. Skrzypce i trąbka mogą wydawać przejmujące, wzruszające i dostojne dźwięki, gdy  znajdują się w rękach prawdziwego wirtuoza.

Inne instrumenty

Oczywiście nie ma nic nieprawidłowego w tym, by na pogrzeb zatrudnić muzyka grającego na innym instrumencie. Niektóre rodziny szukają kogoś, kto gra na gitarze. Jeszcze inne decydują się na zatrudnienie całej orkiestry. Instrument jest kwestią drugorzędną, najbardziej istotny jest repertuar, który muzyk zagra podczas ceremonii. Jak łatwo można się domyśleć, wskazana jest muzyka podniosła i skłaniająca do zadumy i refleksji. Jeśli zmarły przed śmiercią wyrazi wolę, że na swoim pogrzebie życzy sobie jakiś konkretny utwór, rodzina powinna ją uszanować. Czasami zamiast muzyki granej na żywo, rodziny decydują się na użycie odtwarzacza. Zawsze warto zapytać dany zakład pogrzebowy, czy może nam pomóc w przygotowaniu oprawy muzycznej ceremonii i ustalić z nim poszczególne jej etapy. Oczywiście nie ma problemu, by na ceremonii zagrał ktoś z rodziny zmarłego.

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze ogromnym szokiem dla rodziny. W żałobie i smutku musi ona jednak zająć się organizacją pogrzebu, co często zleca zakładowi pogrzebowemu. Wiele z nich świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe i zawraca głowę rodzinie tylko wtedy, gdy rzeczywiście musi mieć jej akceptację na kluczowe decyzje. Warto wiedzieć, czego zakład pogrzebowy może od nas oczekiwać, jeśli staniemy w tej przykrej sytuacji.

Kremacja czy tradycyjny pochówek

Przede wszystkim rodzina musi określić to, w jaki sposób zmarły będzie pochowany. Kremacja jest coraz bardziej popularna, przede wszystkim ze względu na to, że jest o wiele ekonomiczniejsza. Na ten sposób pochówku wystarcza zasiłek, który rodzina otrzymuje z ZUS. Tradycyjny pochówek jest droższy. Wymaga odpowiedniego przygotowania ciała zmarłego, zakupu trumny, wynajęcia karawanu i obsługi do noszenia trumny.

Ubranie dla zmarłego

Rodzina musi zadeklarować firmie pogrzebowej, czy dostarczy ubranie dla zmarłego, czy pracownicy muszą znaleźć cos sami (przeważnie w ofercie domów pogrzebowych ubrania dla zmarłych są dostępne na miejscu). Zazwyczaj zakład prosi o wybór czegoś z jego katalogu.

Wybór trumny lub urny

Niezależnie od tego, jaki sposób pochówku wybierze rodzina zmarłego, będzie musiała kupić trumnę lub urnę. Można wybrać coś z oferty zakładu pogrzebowego, jednak niektórzy decydują się na zakup urny wykonanej na specjalne zamówienie. W zależności od wyboru, zakład pogrzebowy albo finalizuje zakup, pomaga w pośrednictwie lub na życzenie rodziny zostawia go w jej rękach.

Formalności

Większość formalności w urzędach, ZUS i US załatwia za rodzinę dom pogrzebowy. Jednak zdarza się, że występują komplikacje np. na wskutek nieaktualnych dokumentów i ktoś z rodziny będzie proszony aby podjechać do urzędu z pracownikiem zakładu.

Uroczystości pogrzebowe

Zakład pogrzebowy będzie również prosił nas o określenie, jak mają wyglądać uroczystości pogrzebowe. Jeśli podczas kremacji rodzina będzie chciała spotkać się w sali przedpogrzebowej i powspominać zmarłego, zakład taką salę udostępni. Czasami wspominkom towarzyszy pokaz zdjęć, warto więc zapytać, czy dany zakład dysponuje rzutnikiem.

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze niewyobrażalnym ciosem dla jej najbliższych. Jest również szokiem, gdy członek rodziny zginał podczas wakacji za granicą czy wyjeździe na szkolenie firmowe. Do czynności związanych z załatwianiem pogrzebu dochodzi jeszcze kwestia sprowadzenia ciała do Polski, a to może być niełatwym zadaniem ze względu na różnice w przepisach prawa w różnych krajach. W takim wypadku należy jak najszybciej skontaktować się doświadczonym zakładem pogrzebowym, który oferuje międzynarodowy transport zmarłych.

Pomoc zakładu pogrzebowego

Doświadczony zakład pogrzebowy doskonale orientuje się w międzynarodowych przepisach dotyczących transportu zwłok. Będzie musiał uzyskać od nas tylko podpis na pełnomocnictwie dotyczącym transportu i zajmie się za nas wszelkimi formalnościami. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Dzięki doświadczeniu sprowadzą oni ciało do kraju, tak szybko jak to jest tylko możliwe. Zakłady dysponują karawanami, którymi da się przewieźć trumnę, oraz zatrudniają kierowców znających języki obce, którzy w razie problemów przy przekraczaniu granicy poradzą sobie z ich rozwiązaniem na miejscu, nie fatygując rodziny. Oczywiście temu samemu zakładowi można zlecić też kolejne czynności związane z pogrzebem.

Kolejne kroki

Dalsze procedury związane z organizacją pogrzebu nie różnią się od sytuacji, w której osoba bliska umiera w granicach kraju. Rodzina musi zadecydować o sposobie pochówku, wybrać trumnę lub urnę, kwiaty i ubranie dla zmarłego. Wszystkie te rzeczy może ustalić z zakładem pogrzebowym, który zorganizuje wszystko za nią, dzięki czemu bliscy będą mogli pogrążyć się w spokojnej żałobie. Zakład pogrzebowy na podstawie danego mu pełnomocnictwa zajmie się nawet formalnościami w urzędach czy zamówieniem nekrologów. Zlecenie transportu zwłok i reszty czynności jednemu zakładowi przyśpieszy znacząco wykonanie usługi. Możemy wtedy mieć również pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z naszymi poleceniami, gdyż zakłady nie będą zrzucały odpowiedzialności na siebie nawzajem.

Skontaktuj się z nami 24h

tel. kom. +48 605 964 664
tel. 71 342 59 79

Strona główna O nas Kontakt

Nasze zakłady pogrzebowe:

WROCŁAW
ul. Traugutta 62
tel. kom. 509 948 134
tel. 71 342 59 79
OŁAWA
ul. Ks. Kutrowskiego 8
tel. 71 30 32 721
tel. kom. 605 964 664